poniedziałek, 2 września 2013

Stosowanie ziół w ciąży i po porodzie

Współczesna Zielarka, tom pierwszy :)

Moje drogie dziś chciałabym poruszyć dla Was temat związany z naturą, ziołami oraz częściowo medycyną niekonwencjonalną. W dzisiejszym maksymalnie zabieganym świecie mało kto zwraca uwagę na otaczającą nas przyrodę.
Czy wiecie, że badania wykazały, że w roku 2012 tempo życia w stosunku do roku 1950 wzrosło o 200% !
Dlatego uważam, że ciąża to ten niezwykły okres w życiu każdej kobiety, w trakcie którego powinna naturalnie zwolnić. W jakimś sensie wrócić do połączenia ze swoim ciałem zwrócić się do źródeł życia, które własnie tworzy, do natury...

Sekretna sztuka alchemii znana była kiedyś tylko nielicznym. Któż z nas nie wyobrażał sobie siebie w roli wielkiego maga i nie przygotowywał rzadkich eliksirów i mikstur? Z pomocą wyobraźni jako dzieci mieszaliśmy ze sobą wszystko co było akurat pod ręką udając, że to najrzadsze znalezione i zebrane składniki pod słońcem. Ja na pewno!

Dziś, bez wiszącego nad ogniem kociołka można posiąść arkana zielarstwa i ziołolecznictwa.

Do zbierania ziół żadnych narzędzi nie potrzeba. Wystarczy, że będą rosły w domu, ogrodzie, na balkonie czy podczas podróży. Te mniej popularne lub trudniej dostępne znajdziecie z pewnością w każdej aptece. Jeśli znajdziesz tylko odpowiednio sporo miejsca w plecaku, na te wszystkie znalezione roślinne skarby, wszystko przed Tobą!
http://www.kidsunplugged.org/
Zbierając zioła rosnące dziko np. na polu, w czasie letniej wycieczki, należy mieć 100% pewność tego co zrywamy. Niestety zioła nie podświetlają się na czerwono, kiedy nie powinny być dotykane. Mając pewne postawy z wiedzy o nich możesz ruszać odnajdywać i pozyskiwać rośliny! Pamiętaj także, że najlepiej je zrywać w miejscach bardzo czystych nieskażonych, nigdy w pobliżu dróg bądź miast.


Zaczynając, najlepiej swoją wiedzę zielarską i doświadczenie trenować na mniej wymagających roślinach, tych najbardziej popularnych. A najbezpieczniej będzie jeśli zaczniesz swoją przygodę z ziołami korzystając ze sklepów zielarskich i aptek:)

To zaskakujące, ale wiele powszechnie stosowanych ziół są używkami dla macicy. Oznacza to, że w odpowiednio wysokich dawkach, mogą powodować jej skurcze. Z pewnością należa do nic: anyż, kminek, nasiona selera, olej rumiankowy, cynamon, koper, majeranek, oregano, pietruszka, olejek miętowy i szafran. Chociaż te zioła mają potencjał, by powodować problemy, jeśli ich używasz z umiarem nic nie powinno się stać niepożądanego. Olejów roślinnych przez 9 miesięcy odradzam. Oprócz stymulowania macicy, niektóre zioła i ich gotowanie może inne skutki dla rozwoju i komfort dziecka. Na przykład, przy użyciu koreańskiego żeń-szenia może dochodzić do nadmiernej stymulacji i produkcji męskich hormonów u płodu prowadzące do rozwoju androgynii seksualnej u płodu.

Co jeszcze z ciekawostek? Hmmm… Unikaj gałki muszkatołowej. Gotowanie z użyciem tej przyprawy(w duuużych ilościach) działać może na płód halucynogenne. 

Zioła się uprawia a następnie zbierane. Pięknie wyglądają w kuchni, w których te wszystkie zielone unikaty wiszą podwieszone pod sufitem i wysychają. To taki rustykalny widok, bliski natury, pełen ciepłych wyblakłych barw. 

Ziołowa pomoc dla dzieci:
Wiązówka błotna leczy biegunki u dzieci, jej działanie sprawia, że jest ​​bezpieczna, łagodna i skuteczna. Gorzki smak może malucha zniechęcić przed wypiciem, dlatego dodaj trochę cukru lub miodu by to zmienić.
Kogo z nas babcia nie leczyła malinową herbatą?
Chyba każdego, gdyż jest skutecznym i bezpiecznym środkiem dla dzieci i dorosłych by zmniejszyć gorączkę i zatrzymać biegunkę. Zawiera bez mała witamin i minerałów, które pomagają budować mocne kości i ogólnie dobry stan zdrowia. Ogólnie uznaje się, że nie ma efektów ubocznych.
Nie wiem czy wiesz, że tzw. Red Raspberry leaf tea to nie herbata z malin. To ziołowa herbata z liści roślin malin. Red Raspberry jest najbardziej znanym, najczęściej stosowaną i najbezpieczniejszą ze wszystkich w czasie ciąży. Do jej magicznych właściwości należy z pewnością fakt, że jest źródłem witamin i minerałów takich jak wysokie stężenie witaminy C, witamina E, łatwo przyswajalne wapno i żelazo, mangan i magnez, kompleks witamin z grupy B, wiele składników mineralnych w tym fosfor i potas. Tak przyrządzona herbata wzmacnia po porodzie i jest odpowiednia dla matek karmiących.

Na kolkę i gazy pomaga bazylia. Smakuje tak samo wyśmienicie, jak wygląda. Z jej magicznych właściwości może korzystać dziecko cierpiące na refluks. Zaparzona, jak herbata, pomaga również wydalić gazy u niemowląt. A dodawana do potraw sprawi, że nie tylko będą urzekać aromatem ale i lepiej smakować . Największy niejadek im się nie oprze!
http://www.clickinmoms.com/forums/showthread.php?689-Maternity-Inspiration!/page7&highlight=maternity
Kminek uznaje użyteczne remedium na wzdęty kolki u niemowląt.

Kocimiętka łagodnie uspokaja, koi kolki i nerwowość u bobasów. Wiem, ze nawet najbardziej wytrzymałym i zahartowanym rodzicom, o stalowych nerwach, czasem ciężko wytrzymać z kolką lub awanturnictwem u małych dzieci. Męczy to i dziecko i rodziców. Istnieje wiele produktów na rynku kolki u niemowląt. Niestety, większość z nich korzysta z substancji, które jedynie leczyć objawy, takie jak wodorowęglan sodu, który jest używany przypadku ulg zmniejszających kwaśność soku żołądkowego.



Ach ta mięta… Po prostu ją uwielbiam! Nie wyobrażam sobie nie mieć jej latem na tarasie. Zarówno ogrodowa jak i pieprzowa świetnie nadaje się do podawania dzieciom. Łagodzi kłopoty żołądkowe. To także bardzo orzeźwiająca roślina stosowana na całym świecie. Można ją dodać do wielu zielonych sałatek bądź smoothies. Można też podawać zalewając ją wrzątkiem z odrobiną miodu (Gdy dziecko ma 12 miesięcy). A w upalne dni z cytryną, jabłkiem bądź grapefruitem i kostkami lodu.



Lawenda to nasza prowansalska, pachnąca przyjaciółka. Kwitnie praktycznie w całej południowej Europie. Liczne badania donoszą, że olejek lawendowy może być korzystny w różnych przypadkach takich jak bezsenność, łysienie (utrata owłosienia), lęk, stres i ból pooperacyjny. Zakłada się, że działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Olejek lawendowy jest często stosowany w masażach czy akupunkturze.
Od dawien, dawna, poduszki były pełne kwiatów lawendy, by pomóc uśmierzyć niespokojnych ludzi i pozwolić im zapaść w spokojny sen. Dowody naukowe wskazują, że aromaterapia z lawendy może spowolnić działanie systemu nerwowego, poprawia jakość snu, relaksuje, i polepsza nastrój u osób cierpiących na zaburzenia snu. Badania sugerują również, że masaż z olejkami eterycznymi, szczególnie lawendy może spowodować poprawę jakości snu, lepszą koncentrację i zmniejszenie lęku. Kwiaty lawendy zatwierdzono w Niemczech jako herbatę na bezsenność, niepokój i nerwowe podrażnienia żołądka.
http://www.mysoulisthesky.com/search?updated-min=2012-01-01T00:00:00-07:00&updated-max=2013-01-01T00:00:00-07:00&max-results=50

Lawendowa terapia inhalacyjna leczy bóle głowy, zaburzenia nerwowe i wyczerpanie. Zielarze zalecją ją w leczeniu chorób skóry, takich jak infekcje grzybicze, ran, wyprysków i trądziku oraz łuszczące się zmiany skórne. Lecznicze kąpiele z jej udziałem przynoszą ulgę mięśniom i stawom.
Jako ciekawostkę mogę przytoczyć przykład przeprowadzonego doświadczenia, na grupie pięćdziesięciu pacjentów poddanych biopsji piersi, którym na chirurgii podano tlen z dodatkiem olejku lawendowego lub „czysty” tlen. Zauważono, że pacjenci w grupie lawendowej lepiej kontrolowali ból niż z drugiej grupy. 

Niestety, kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny lawendy unikać, z kilku przyczyn:
  • Lawenda choć jest dobrze tolerowana, ale nie ma niestety danych na temat przenikania jakichkolwiek elementów lawendy do pokarmu lub na temat bezpieczeństwa i skuteczności lawendy u karmiących matek i niemowląt. Olejek lawendowy może mieć pewną niewielką estrogenową i antyandrogenową aktywność, więc lepiej należy unikać stosowania miejscowego wokół piersi. Może to spowodować zachwianie równowagi hormonalnej u kobiet jak i u niemowląt, jednak tylko w dużej ilości miejscowo i często.

  • Pomimo tak wspaniałych właściwości olejek lawendowy jest toksyczny, szczególnie kiedy się go zjada. Unikaj korzystania z niego w pobliżu błon śluzowych, takich jak nos, uszy, oczy, usta i genitalia, aby uniknąć podrażnienia i by olejek lawendowy nie dostał się do krwiobiegu. Najlepiej gdy jego aromat jest po prostu wyczuwalny w powietrzu.

  • Olejek lawendowy może powodować uczulenie w wyniku ekspozycji na tlen. Uczulenie jest odpowiedziom układu immunologicznego, które może powodować świąd, czerwone plamy, wysypki i pęcherze. Aby uniknąć tych objawów, należy używać wyłącznie świeżego olejku lawendowego i przechowywać w szczelnym pojemniku w lodówce.

Kozieradka jest jednym z najczęściej stosowanych ziół, aby pomóc laktacji. Jej słodki / ostry smak jest powszechnie stosowany w wielu kulinarnych daniach, w tym indyjskim curry. Jest on używany by uspokoić trawienie i co jest dobrze udokumentowane, aby skutecznie zmniejszyć poziom cholesterolu i cukru we krwi, jak również zwiększyć podaż mleka. Na ogół uważa się za bezpieczne, chociaż ze względu na jego zdolność do stymulowania macicy, nie jest do stosowania podczas ciąży. Efektem ubocznym spożywania nawet małych ilości tej rośliny jest zapach curry lub syropu klonowego w moczu i pocie osoby spożywającej kozieradkę.


Pokrzywa jest cudownie odżywczą rośliną, który zawiera łatwo strawne żelazo, wapń, witaminę K i kwas foliowy, a to dla Pań w ciąży bardzo dobra informacja! Tradycyjna mądrość popiera jej bezpieczne stosowania w czasie karmienia piersią, aby zwiększyć ilość mleka, jak również zapewnienie wsparcie odżywcze dla matki. 



Kolendra pomaga oczyścić krew i przyswoić składniki odżywcze.

Oczywistą sprawą jest, że "Niektóre rośliny są trujące. Dawkowanie odgrywa rolę. Niektóre tradycyjne zioła odpowiednie dla dorosłych nie są odpowiednie dla dzieci. i należy o tym zawsze pamiętać. 


Zioła dla noworodków są…mało wskazane, ale to nie oznacza, że nie mogą korzystać z ich uzdrawiających właściwości jak dorosną. Lepiej skonsultuj z lekarzem zanim podasz ziołowy preparat dziecku. A przygotowując herbaty w domu dobrze zapoznaj się z ich składem. Starodawne sposoby sposobami, ale każdy organizm reaguje inaczej.

Trzymajcie się naturalnie
-Jola 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz